رقابت 62 طرح در چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز

رقابت 62 طرح در چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز

با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام در چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه‌ای فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی آغاز شد.

چهارمین چالش نوآوری نانو مطابق انتظار با استقبال قابل توجهی از سوی محققان و فناوران کشور روبه‌رو شد. چالش «تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه ای که 15 بهمن‌ماه آغاز شد پس از یک دور تمدید به مدت 15 روز، مهلت ثبت‌نام در آن در تاریخ 30 اسفندماه سال 95 پایان یافت.

این چالش که از سوی کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو و بر مبنای تقاضای موجود از سوی صنایع متعدد کشور برگزار می‌گردد،  به دنبال راهکاری برای توسعه لایه یا پوشش‌های نانویی چربی‌گریز پایدار و ماندگار روی سطوح فلزی و شیشه‌ای است که بتواند مانع از آغشته‌شدن و یا باقی ماندن چربی، لک و دوده بر روی این سطوح شود. در این راستا نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها،؛ شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور، این تقاضای صنعتی با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه فناوری نانو در غالب یک رقابت فناورانه با عنوان چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه ای به فراخوان گذاشته شد.

در مدت 45 روز مهلت ثبت‌نام در این چالش 62 طرح مفهومی از  سوی محققان و فناوران دریافت شد که از این تعداد نیز نزدیک به 40 درصد دارای نمونه اولیه‌ای از طرح خود بودند. لازم به ذکر است که بیش از 70 درصد طرح‌ها به صورت گروه یا تیم در این رقابت ثبت‌نام نموده‌اند که در میان آن‌ها 8 شرکت دانش‌بنیان نیز حضور دارد. در شکل زیر اینفوگرافی از طرح‌ها و شرکت‌کنندگان این چالش قابل مشاهده است.

چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز

همان‌طور که در طرح فوق نیز آورده شده است، از نظر رشته تحصیلی، بیش‌ترین شرکت‌کنندگان از رشته‌های مهندسی مواد و شیمی هستند که نیمی از کل شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند. لازم به ذکر است که علاوه بر ثبت‌نام 22 تیم دانشجویی، بیش‌از 30 درصد طرح‌ها نیز متعلق به اعضای محترم هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح کشور است. گفتنی است که نیمی از شرکت‌کنندگان در چالش نوآوری تولید نانوپوشش‌های چربی‌گریز پایدار روی سطوح فلزی یا شیشه ای را دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا تشکیل می‌دهند.

با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام فرآیند ارزیابی طرح‌های دریافتی توسط کمیته داوران چهارمین چالش نوآوری فناوری نانو آغاز گردیده است. شرکت‌کنندگان در این چالش نیز می‌توانند با ورود به سایت سامانه چالش‌های نوآوری و فناوری نانو (nanochallenge.ir) از آخرین وضعیت طرح خود در صفحه کاربری اختصاصی خود مطلع شوند. لازم به توجه است که نتایج مربوط به هر طرح صرفا از این طریق قابل مشاهده خواهد بود.

مطابق با برنامه‌ریزی و اعلام قبلی صورت گرفته به منتخبان مرحله اول چالش نوآوری «ساخت تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی» 20 میلیون ریال کمک هزینه جهت تکمیل مستندات فنی و اقصادی طرح ارائه شده تعلق خواهد گرفت. برگزیدگان مرحله نخست، دو ماه فرصت خواهند داشت تا یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح مفهومی خود ارائه دهند. در پایان این مرحله طرح برگزیده، علاوه بر دریافت 100 میلیون ریال جایزه نقدی و دریافت تسهیلات تجاری‌سازی، شانس عقد قرارداد یا همکارى با هلدینگ‌ها یا شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور از طریق فروش دانش فنى، فروش محصول یا مانند آن‌ها را خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات مراحل چالش به نشانی nanochallenge.ir مراجعه نمایند.

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.