چالش طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی

چالش طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی

مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا(NBIC) با همکاری شرکت طراحی نگاراندیشگان چالش نوآوری برگزار می­کند.

مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا بنا به درخواست شرکت «طراحی نگاراندیشگان» به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر تجهیزات و دستگاه‌های نوار مغزی (EEG) و نوار عصب و عضله (EMG) در کشور اقدام به برگزاری یک چالش نوآوری با عنوان «طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی» کرده است. چالش‌های نوآوری و فناوری که نخستین دوره آن در مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا و در بستر پلتفرم نوآوری باز آی‌چلنج در حال برگزاری است، می‌کوشد مشکلات کلیدی بنگاه‌های صنعتی یا نیازهای فناورانه صنایع مختلف کشور را از طریق جلب مشارکت پژوهشگران و فناوران ایرانی برطرف نماید.
طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی

مساله و هدف محوری این چالش نوآوری توسعه روش‌های عملیاتی برای «طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی» توسط شرکت‌های خلاق و نوآور، پژوهشگران، مخترعان و فناوران، اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها از داخل و خارج کشور است. در پزشکی بالینی سال‌هاست که از سیگنال‌های الکتریکی مغز انسان که با کمک دستگاه الکتروانسفالوگرافی (Electroencephalography=EEG) ثبت می‌شود برای تشخیص آسیب مغزی، اختلالات روانی، مطالعه خواب و موارد متعدد دیگری استفاده می‎شود. امروزه نیز به‌کارگیری امواج مغزی برای کنترل دستگاه‌ها، مقابله با اختلال‌های عصبی و رفع اختلال‌های فیزیکی مانند فلج‌شدگی اندام‌ها به طور فزاینده‌ای در حال توسعه است. به طور متداول ثبت این سیگنال‌ها به کمک الکترودهایی روی پوست سر و یک لایه ژل که به منظور کاهش امپدانس بین سطح الکترود و پوست استفاده می‌شود، انجام می‌گیرد. اما وجود ژل در این سامانه‌ها معایبی مانند خشک‌شدگی، چسبندگی بالا و مشکلات تمیزکردن را در پی دارد که مانعی در مسیر توسعه کاربردهای نوظهور این فناوری نیز به شمار می‌آید. از این رو امروزه نسل جدیدی از الکترودها با عنوان «الکترود خشک» مورد توجه قرار گرفته است که هدف اصلی این چالش  نیز هستند و دیگر نیازی به استفاده از ژل و آماده‌سازی پوست ندارند.

در این راستا مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا با همکاری شرکت «طراحی نگاراندیشگان» به دنبال توسعه روش‌های طراحی و ساخت الکترودهای خشک ثبت‌کننده سیگنال‌های مغزی توسط پژوهشگران و فناوران داخل و خارج کشور اقدام به برگزاری یک چالش نوآوری کرده است. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش نوآوری شرکت کنند و از تسهیلات حمایتی 300 میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در مرحله اول چالش و جوایزی به ارزش 300 میلیون ریال برای برگزیدگان نهایی و تسهیلات تجاری‌سازی در مرحله دوم چالش بهره‌مند شوند. همچنین برندگان مرحله دوم چالش فرصت همکاری با شرکت طراحی نگاراندیشگان برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی تا مرحله تولید انبوه را خواهد داشت.

بنابر اعلام دبیرخانه چالش‌، چالش پیش‏رو طی دو مرحله برگزار خواهد شد. محققان دانشگاهی، فناوران و شرکت‏های دانش‏بنیان علاقمند به شرکت در این چالش تا تاریخ  8 آذرماه فرصت دارند ‏تا طرح‏ پیشنهادی خود را در چارچوب مشخص شده از طریق سایت ichallenge.ir به دبیرخانه چالش ارسال نمایند. علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات چالش (نحوه ثبت نام، شرایط ارسال راه‌حل، جوایز و…) به نشانی اینترنتی فوق مراجعه نمایند.

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.