چالش نوآوری انل: استخراج مواد باارزش از شورابه‌های نیروگاه‌های زمین‌گرمایی

چالش نوآوری انل: استخراج مواد باارزش از شورابه‌های نیروگاه‌های زمین‌گرمایی

انل (Enel) در راستای فعالیت‌های خود برای پیاده‌سازی نوآوری باز، این بار چالش نوآوری «استخراج لیتیوم و سایر مواد معدنی با ارزش از شورابه‌های نیروگاه‌های زمین‌گرمایی» را با همکاری اینوسنتیو (InnoCentive) منتشر کرده است. انل در این چالش نوآوری به دنبال روش‌های جدیدی برای استخراج اقتصادی لیتیوم و سایر مواد معدنی از شورابه‌های تولیدشده در نیروگاه‌های زمین‌گرمایی است.
در سال‌های اخیر تقاضای جهانی برای نمک‌های لیتیومی افزایش یافته است. این افزایش ناشی از پیشرفت‌های فناوری در وسایل الکترونیکی و خودروهای برقی است که به باتری‌هایی با چگالی انرژی (انرژی در واحد حجم) بالا نیاز دارند.
منابع سنتی لیتیوم به سرعت در حال کاهش است و باید منابع جایگزین بررسی شوند. یک منبع بالقوه، سیال مورد استفاده در نیروگاه‌های زمین‌گرمایی است که به شورابه‌های زمین‌گرمایی (geothermal brine) معروف‌اند. اما استخراج لیتیوم از چنین سیالاتی به دلیل عوامل مختلفی از جمله وجود نمک‌های دیگر(که آن‌ها نیز می‌تواند با ارزش باشد) چالش‌برانگیز است. انل به دنبال روش‌ها و فناوری‌های جدید برای استخراج لیتیوم و سایر مواد معدنی باارزش از این شورابه‌ها است.
این چالش نوآوری در دو مرحله اجرا خواهد شد. انل طرح‌های دریافتی در مرحله اول را ارزیابی و شرکت‌کننده‌های برتر را برای شرکت در مرحله دوم دعوت می‌کند. افرادی که برای مرحله دوم دعوت شده‌اند باید موافقت‌نامه عدم افشا (NDA) را امضا کنند. مهلت دریافت طرح در مرحله اول 31 دسامبر 2019 است. اطلاعات دقیق درباره مهلت و الزامات اضافی در مرحله دوم زمانی به برگزیدگان داده می‌شود که اطلاعات و مستندات درخواستی را ارسال کنند. جایزه ۳۰ هزار دلاری این چالش در پایان مرحله دوم به تیمی می‌رسد که تمام الزامات فنی را رعایت نماید. مالکیت فکری برای برنده چالش محفوظ است؛ اما امتیاز بهره‌برداری از این فناوری به‌صورت غیرانحصاری به انل واگذار می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحه اختصاصی چالش را مشاهده کنید.

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.