انل، همکاری با استارتاپ‌ها

انل، همکاری با استارتاپ‌ها

انل (enel) یک شرکت چندملیتی فعال در حوزه انرژی، واقع شده در شهر رم ایتالیا است. انل از سال ۲۰۱۴ برنامه‌ای با عنوان «انل برای استارتاپ‌‌ها» را آغاز کرده تا از طریق همکاری با استارتاپ‌ها، محصولات و خدمات جدید ایجاد کند، به بازارهای جدید دست یابد و شکاف‌های فناورانه‌اش را ترمیم کند.
انل به‌دنبال استارتاپ‌هایی در بخش انرژی است که با راهبردهایش هماهنگ باشند. استارتاپ‌ها باعث می‌شوند انل به محصولات و خدمات جدید با قیمتی رقابتی دسترسی داشته باشد و همچنین برای انل فرصت اولین‌بودن را در بازارهای به‌شدت پویا به‌دست می‌آورد.
برای راهبری هر استارتاپ یکی از کارکنان انل تعیین شده است. این فرد به استارتاپ مشاوره می‌دهد و همه رابطه آن‌ها را با واحد مربوطه و ذی‌نفعان کلیدی در انل تسهیل می‌کند. از آنجا که انل اهداف کاملاً صنعتی دارد، از این رو باید مطمئن باشد که همکاری‌اش با استارتاپ‌ها مسائل واقعی را هدف گرفته‌اند.
انل در مسیر نوآوری با سایر بازیگران زیست‌بوم نوآوری نیز مانند سرمایه‌گذاران خطرپذیر و شتاب‌دهنده‌ها همکاری می‌کند. در نتیجه می‌تواند فناوری‌ها و روندهای جدید را رصد کند، در حالی که شرکت دیگری تأمین مالی استارتاپ را بر عهده گرفته و شریک دیگری آن را در مسیر رشد و توسعه حمایت می‌کند. انل در جایگاه یک شرکت صنعتی این قابلیت را دارد که تشخیص دهد کدام فناوری آینده درخشانی دارد. این امر ریسک سرمایه‌گذاران را کاهش می‌دهد.
یکی از راهکارهای انل برای شناسایی استارتاپ‌ها برگزاری چالش نوآوری است. انل در این برنامه، نوآوری باز را با پایداری ادغام کرده و برنامه OPEN INNOVABILITY را ایجاد کرده است. این برنامه با هدف یافتن راه‌حل برای چالش‌های انل در حوزه پایداری شکل گرفته است. تاکنون بیش از ۷۰ چالش نوآوری در این پلتفرم برگزار شده است و هزاران فناور از بیش از ۹۰ کشور، طرح‌های خود را در آن ثبت کرده‌اند. برگزیده این چالش‌ها ضمن برخورداری از جایزه نقدی، وارد همکاری مشترک با انل شده است.
با توجه به آنچه گفته شد، چالش‌های نوآوری می‌توانند برای رفع دغدغه‌های پایداری نیز به کار بیایند. برای نمونه آی‌چلنج به تقاضای گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و همکاری ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، چالش نوآوری کاهش میزان گوگرد در سوخت مورد استفاده صنعت دریایی و شناورها را اجرا کرده است. این چالش اکنون در مرحله ارزیابی طرح‌های دریافتی است.

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.