راهکارهای نوآوری باز در زیمنس: نوآوری از مسیرهای جدید

راهکارهای نوآوری باز در زیمنس: نوآوری از مسیرهای جدید

چند سالی است تیم نوآوری زیمنس فهمیده است که یافتن فناوری‌ها و راحل‌های جدید را نمی‌تواند صرفاً با اتکا به توان داخلی خود و شرکای قدیمی‌اش پیش ببرد. آن‌ها باید جستجو و توسعه فناوری‌های جدید را، به‌ویژه آن‌ها که ماهیتی چندرشته‌ای و بین‌رشته‌ای دارند، در حوزه‌های گوناگون پی بگیرند. بازارها تحت فشار نیروهای تحول‌آفرینی همچون دیجیتالی‌شدن، به‌سرعت تغییر می‌کنند. مشتری‌ها هر روز با نیاز جدیدی به سراغ شرکت‌ها می‌آیند و وفادار نگه‌داشتن آن‌ها به سادگی گذشته نیست. هر لحظه باید انتظار داشت که بازیگر جدیدی قوانین بازی را تغییر دهد. از این رو شرکت‌های بزرگ و جاافتاده باید چابکی خود را ارتقا دهند، کنش‌گر باشند و رویکردی باز اتخاذ کنند. همان رویکردی که چندی است با عنوان نوآوری باز شناخته می‌شود.
برای پیش‌برد نوآوری باز، زیمنس منابع ارزش‌آفرین متنوعی را شناسایی کرد: دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، استارتاپ‌ها، شرکت‌هایی خارج از اکوسیستم همیشگی زیمنس و همچنین افرادی با توانمندی‌ در فناوری‌های دیجیتال، الگوریتم و … . به‌منظور استفاده از این منابع، زیمنس راهکارهای مختلف نوآوری باز را مانند هکاتون، هم‌آفرینی، شتابدهی، دیده‌بانی و … امتحان کرده است.
یکی از راهکارهای عمده تصریح‌شده در استراتژی زیمنس، «فراخوان‌های آزاد برای تأمین‌کنندگان» است. مدیریت فرآیند این فراخوان‌ها به ناین‌سیگما، از کارگزاران نوآوری بنام، سپرده شده است. ناین‌سیگما فراخوان‌های زیمنس را در صفحه‌ای با عنوان گالری زیمنس اطلاع‌رسانی می‌کند. این فراخوان‌ها دقیقاً مانند چالش‌ نوآوری شامل شرح مسئله، پیشینه مسئله، معیارهای ارزیابی، الزامات زیمنس، مدل همکاری ترجیحی و برنامه زمانی هستند.
استفاده از راهکارهای نوآوری باز برای زیمنس امکان شناسایی و همکاری با شرکای جدید را برای حل مسائل فناورانه‌اش فراهم کرده است. دسترسی به راه‌حل‌های نوآورانه مسائل فناورانه شرکت‌های صنعتی از مهم‌ترین ویژگی‌های برگزاری چالش‌ نوآوری است. چالش‌ها می‌توانند متقاضی مسئله را برای یافتن راه‌حل در حوزه‌هایی ناآشنا یاری کنند.
با توجه به اهمیت منابع فناوریِ کمترشناخته‌شده برای شرکت‌های صنعتی، آی‌چلنج دسترسی به این منابع را برای شرکت‌ها در قالب برگزاری چالش‌های نوآوری مهیا کرده است. میان بیش از۳۰ چالش نوآوری برگزارشده، شرکت‌هایی همچون کویرتایر و اسنوا توانسته‌اند ضمن یافتن راه‌حلی برای مسئله خود، با برگزیده چالش‌ها به یک مدل همکاری دست یابند.
منبع: https://www.ninesigma.com/case-studies/siemens-innovation-gallery/

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.