مسابقه بازیابی منابع ارزشمند از پساب تصفیه‌خانه‌ها

مسابقه بازیابی منابع ارزشمند از پساب تصفیه‌خانه‌ها

مسابقه بازیابی منابع ارزشمند از پساب تصفیه‌خانه‌ها (Water Resource Recovery Prize) را پلتفرم جمع‌سپاری heroX با حمایت وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا برگزار می‌کند. هدف این مسابقه یافتن راه‌حل‌هایی نوآورانه برای بازیابی منابع ارزشمند از پساب تصفیه‌خانه‌های شهریِ کوچک و متوسط در آمریکا است. استخراج این منابع باارزش بر بهره‌وری مالی واحدهای تصفیه آب تأثیر چشمگیری می‌گذارد. وزارت انرژی قصد دارد تا با وعده جوایز یک‌میلیون‌دلاری تیم‌های چندرشته‌ای را به نوآوری در این زمینه برانگیزاند.
این مسابقه در دو مرحله برگزار می‌شود: در مرحله اول، شرکت‌کنندگان سه ماه فرصت دارند طرحواره فنی و توجیه اقتصادی پیشنهاد خود را ارسال ‌کنند. در مستندات این مرحله باید جزئیات فنی و میزان بهره‌وری اقتصادی طرح تشریح شود. در پایان ۱۰ تیم برتر معرفی می‌شوند و به هر یک ۵۰ هزار دلار جایزه تعلق می‌گردد. در مرحله دوم، اعتبارسنجی ادعاهای برگزیدگان مرحله پیش انجام می‌شود. در این مرحله شرکت‌کنندگان باید جزئیات بیشتری از برنامه‌های ساخت‌وساز و تأثیرات مالی طرح خود ارائه دهند. این جزئیات با استفاده از مدل‌‌سازی‌های کمی، تجزیه‌وتحلیل می‌شوند و در نهایت دو برنده نهایی انتخاب می‌گردد. هر یک از این برندگان جایزه‌ای ۲۵۰ هزار دلاری دریافت می‌کنند.
علاقه‌مندان تا ۲۸ آوریل ۲۰۲۰ فرصت دارند طرح‌های خود را برای شرکت در این مسابقه از طریق صفحه اختصاصی آن ارسال کنند و برگزیدگان مرحله اول نیز تا ۲۷ مه معرفی خواهند شد.
فشار قوانین زیست‌محیطی از یک طرف و تکاپوی شرکت‌ها برای یافتن جریان‌های درآمدی جدید، آن‌ها را به نوآوری در روش‌های تصفیه و بازیابی پساب‌های صنعتی وا داشته است؛ بنابراین احتمالا بازیابی مواد ارزشمند از پساب کارخانجات و معادن، رفته‌رفته به یکی از موضوعات جذاب در صنایع مختلف تبدیل خواهد شد. ساز و کار چالش نوآوری یکی از راهکارهایی است که می‌تواند شرکت‌ها را در یافتن راه‌حل‌های نوآورانه در این زمینه یاری‌کند.
اگر به موضوع این نوشتار علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم تجربه شرکت انل با عنوان استحصال لیتیوم از شورابه‌های خروجی از نیروگاه‌های زمین‌گرمایی را در وبلاگ آی‌چلنج ببینید.

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.