نوآوری برای افزایش بهره‌وری کشاورزیِ کوچک‌مقیاس

نوآوری برای افزایش بهره‌وری کشاورزیِ کوچک‌مقیاس

چگونه می‌توانیم با نوآوری در شیوه‌های فعلی، بهره‌وری کشاورزی در مقیاس کوچک را افزایش دهیم؟

کشاورزی بیش از نصف تولید ناخالص داخلی و ۹۰ درصد اشتغال کشور اتیوپی را تشکیل می‌دهد. اقتصاد اتیوپی عمدتاً تحت سلطه کشاورزی سنتی (معیشتی) شامل محصولات زراعی و دامی است. این چالش از نظر جغرافیایی، منحصر به منطقه Amhara در اتیوپی است که طی سال‌های اخیر رشد جمعیت بالای آن منجر به کمبود دسترسی به منابع شده است. در این منطقه، 94 درصد از خانوارها برای تأمین نیازهای غذایی خود زمین کافی ندارند. خانوارهای روستایی مجبور هستند زمین‌های حاشیه‌ای را در دامنه‌های شیب‌دار پاکسازی و برای کشاورزی آماده کنند. به همین علت، تنها ۱ تا ۳ درصد زمین‌های این منطقه، جنگلی باقی مانده‌اند. همچنین افزایش نرخ سالانه فرسایش خاک ناشی از شیب‌دار بودن اراضی، باعث کاهش بهره‌وری کشاورزی شده است.

مؤسسه چشم‌انداز جهانی (World Vision) در این منطقه، شش چالش مهم شناسایی کرده است که از همه علاقه‌مندان دعوت می‌کند برای حل آن‌ها مشارکت کنند: ۱. شیوه‌های سنتی کشاورزی، ۲. دسترسی دشوار به بذر، کود سم و …، ۳. روش‌های آبیاری ناکارامد، ۴. فرسایش خاک، ۵. جنگل‌زدایی و ۶. آفات و بیماری‌ها.

علاقه‌مندان تا ۲۰ ژوئن ۲۰۲۰ فرصت دارند تا طرح‌های نوآورانه خود برای این چالش نوآوری ارسال کنند. در ادامه پنج تیم انتخاب می‌شوند تا در تابستان امسال، مدل کسب‌وکار خود را در فضایی تعاملی توسعه دهند. سپس نوبت ارائه مدل‌های توسعه‌یافته به جمعی از متخصصان، طی رویدادی یک‌روزه می‌رسد. برگزیدگان نهایی تا ۱۲ هزار دلار برای تجاری‌سازی ایده خود، سرمایه جذب خواهند کرد و نیز تا ۱۲ ماه می‌توانند از خدمات یک مرکز رشد بهره بگیرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحه اختصاصی چالش را ببینید.

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.