چالش نوآوری: استخراج معدن، با کمترین اثر بر روی محیط

چالش نوآوری: استخراج معدن، با کمترین اثر بر روی محیط

این چالش با هدف یافتن ایده‌ها و راهکارهای نوین معدنی برای کاهش ردپای محیطی در نواحی استخراج‌شده و کاهش نیاز به زیرساخت‌های سنتی هزینه‌بر اجرا شده است.

ریو تینتو (Rio Tinto) یک شرکت عرضه‌کننده فلزات و مواد معدنی در سطح جهان است و اخیراً چالشی را برای بهینه‌سازی فرایندهای استخراج ماسه با هدف ارتقاء بهره‌وری و کاهش آثار زیست‌محیطی آغاز کرده است. گروه سنگ آهن و تیتانیوم ریوتینتو (RTIT) اجرا کننده اصلی این چالش است و همواره به دنبال استخراج ذخایر جدید ماسه‌های معدنی حاوی مواد معدنی سنگین و باارزش از جمله ایلمنیت (ilmenite) و زیرکُن (Zircon‌) بوده است.

روش‌های سنتی استخراج شن با احداث حوضچه‌‌های عمیق در سایت و با استفاده از ماشین‌‌‌های لایروبی شناور انجام می‌‌شود. این روش‌ها مستلزم هزینه‌های سنگین برای تامین زیرساخت‌‌ها و تجهیزات است. علاوه‌براین مناطقی که این‌گونه معادن در آن‌ها قرار دارند، عمدتاً با کمبود آب مواجه هستند و هزینه دسترسی به آب مورد نیاز عملیات استخراج در این نواحی بسیار بالا است. گاهی شرایطی وجود دارد که استفاده از این روش‌های سنتی در برخی از شرایط محیطی امکان پذیر نیست. به طور مثال در مناطق توسعه‌یافته‌ای که ممکن است تجمع بالای مواد معدنی وجود داشته باشد اما فضا و آب کافی برای استفاده از زیرساخت‌های سنتی وجود ندارد و یا نواحی گسترده‌ای که غلظت مواد معدنی در آن پایین است و ایجاد زیرساخت‌های سنتی در این ابعاد گسترده مقرون به‌صرفه نیست.

اهداف اصلی چالش:

طرح‌ها و ایده‌های ارائه‌شده برای این چالش باید قابلیت پیاده‌سازی در محدوده استخراج را داشته و دارای ویژگی‌های زیر باشند:

  • کمینه‌سازی و یا حذف نیاز به آب در فرآوری (به عنوان مثال حذف نیاز به ساخت حوضچه)
  • به حداقل رساندن سایر آثار یا تخریب‌های محیطی در حین و پس از فرایند استخراج معادن

ایده‌های ارائه شده بر اساس قابلیت آن‌‌ها برای تحقق یکی از موارد زیر ارزیابی می‌شوند:

  • امکان تغلیظ در محل کل مواد معدنی (THM) قبل از انتقال از سایت برای پردازش بیشتر
  • امکان حداقل 80 درصد کاهش حجم

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این چالش تنها سه مرحله از فرایند کلی استخراج ماسه را دربر می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این چالش می‌توانید به صحفه مخصوص آن در وب‌سایت herox مراجعه کنید. این چالش تا ۲۹ ژوئن 2020 پذیرای طرح‌های پیشنهادی خواهد بود.


عناصر اصلی فرآیند استخراج ماسه


 

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.