کلید واژه را وارد کنید

ایجاد خاصیت پایدار ضد چروک در پارچه‌های پنبه‌ای

ایجاد خاصیت پایدار ضد چروک در پارچه‌های پنبه‌ای

درچالش های بسته
portfolio
نام سرمایه گذار:
تاریخ انتشار :
1 January, 1970
مکان:
مقدار:
معماری:
درباره پروژه

مهلت ثبت‌نام در این چالش پایان یافت!

چالش نوآوری «ایجاد خاصیت پایدار ضد چروک در پارچه‌های پنبه‌ای»

پنبه از پرکاربردترین الیاف بویژه در تولید پوشاک است. اما عدم ثبات ابعادی و چروک پذیری منسوجات پنبه‌ای به سبب حضور گروه‌های عاملی هیدروکسیل در ساختار الیاف سلولزی پنبه یکی از مشکلات و معایب این الیاف است که همواره مصرف‌کنندگان با آن مواجه هستند. از گذشته به منظور رفع مشکل چروک شدگی راهکارهای فیزیکی و شیمیایی متعددی پیشنهاد شده است. در سال‌های اخیر نیز با گسترش و نفوذ بکارگیری فناوری نانو در صنعت نساجی و توسعه تکمیل‌های شیمیایی مبتنی بر این فناوری، ایجاد و بهبود بسیاری از ویژگی‌های نوین از جمله خاصیت ضدچروک در این پارچه‌ها ممکن شد. در این حالت نانوساختارها عموما در کنار یک عامل ایجاد اتصال عرضی، با نفوذ در نواحی آمورف الیاف و ایجاد پیوند هیدروژنی با مولکول‌های لیف حرکت و جابجایی زنجیرهای مولکولی سلولز را محدود می کنند. هرچند با وجود پیشرفت‌های بسیار در این زمینه، ارائه یک روش کارا و سازگار با محیط زیست که دارای ماندگاری مطلوب و هزینه‌ای مقرون به صرفه باشد، همچنان مورد توجه محققان و فناوران قرار دارد.
در این راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنا به درخواست شرکت «نانو بنیتا»، به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت «ایجاد خاصیت پایدار ضد چروک در پارچه‌های پنبه‌ای» است. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات حمایتی 50 میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی در مرحله اول و جایزه نقدی 200 میلیون ریالی ویژه برنده نهایی چالش بهره‌مند شوند که به طور مشترک توسط ستاد توسعه فناوری نانو و شرکت نانو بنیتا پرداخت می‌شود. برندگان مرحله دوم چالش همچنین فرصت همکاری برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن تا مرحله تولید انبوه را با شرکت نانو بنیتا خواهند داشت.

اگر ایده‌ای در ذهن دارید همین حالا دست به کار شوید…

موضوعات محوری و ملاحظات

1-روش انتخابی باید تکرارپذیر، مقیاس‌پذیر و از قابلیت صنعتی شدن (تولید انبوه) برخوردار باشد.

2-محصول نهایی تولیدی از قیمت رقابتی مناسبی برخوردار باشد.

3-ماده یا مواد اولیه مورد استفاده و همچین فرایند ساخت و اعمال پوشش روی سطح نباید سمی بوده یا برای انسان/محیط زیست مخاطره جدی در بر داشته باشد.

4-ارزان بودن و سهولت دسترسي و تأمين مواد اوليه مصرفي و فرآيند توليد، از معيارهاي اصلي اين چالش است.

5-مطابق استاندارد ملی 1244 دارای حداقل درجه بازگشت پذیری از چروک 110 درجه باشد.

6-خاصیت ایجاد شده پایداری و ماندگاری مناسبی داشته باشد و از ثبات شست و شویی 10 چرخه برخوردار باشد.

7-پوشش ايجاد شده بايد سایر خواص پارچه بستر نظیر زیردست، نرمی، ثبات سایشی رنگ و استحکام آن را حفظ نماید.

8-ایجاد خاصیت ضدچروک سبب افت سایر خواص حاصل از تکمیل بستر نظیر خاصیت دفع آب و لک و یا ضدباکتری آن نگردد.

این چالش به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت ایجاد خاصیت پایدار ضد چروک در پارچه‌های پنبه‌ای به شکلی مقرون به صرفه، تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر است که همزمان قادر به حفظ سایر خواص پارچه بویژه خاصیت دفع آب و لک آن باشد.

زمان‌بندی مراحل

مهر 98

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

تابستان 98

ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، دو ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

اردیبهشت 98

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

اسفند 97

ثبت‌نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا 25 اسفندماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

جوایز

مرحله دوم

200 میلیون ریال

به طرح برتر نهایی که از سوی داوران انتخاب خواهد شد، تعلق می گیرد. همچنین فرصت همکاری برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن طرح تا مرحله تولید انبوه با شرکت نانو بنیتا میسر خواهد بود.

مرحله اول

50 میلیون ریال

به طرح‌های برگزیده مرحله اول کمک‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی جهت تکمیل مستندات آزمایشگاهی (به صورت گام به گام با پیشبرد طرح خود) تعلق می‌گیرد.

حامیان این چالش

.

.

اخبار مرتبط

Hello world 8 می, 2022 مدیرکل سایت

Welcome to wiki This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}
پردازش تصویر 23 فوریه, 2021 مدیرکل سایت

چالش نوآوری ده‌هزاردلاری شرکت فوکس واگن: طرح‌های تجاری آینده صنعت خودرو!
چالش نوآوری ده‌هزاردلاری شرکت فوکس واگن: طرح‌های تجاری آینده صنعت خودرو! 2 فوریه, 2021 مدیرکل سایت

صنعت خودرو با پیشرفت فناوری‌ها، روندهای برهم‌زننده و تغییر سریع نیازهای مشتری با [...]

تدوین اطلس توانمندی‌ها در حوزه هوش مصنوعی
تدوین اطلس توانمندی‌ها در حوزه هوش مصنوعی 6 دسامبر, 2020 مدیرکل سایت

هدف از انتشار این فراخوان، شناسایی، دسته‌بندی، ایجاد بانک اطلاعاتی و نهایتاً [...]