کلید واژه را وارد کنید

ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی

ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی

درچالش های بسته
portfolio
نام سرمایه گذار:
تاریخ انتشار :
1 January, 1970
مکان:
مقدار:
معماری:
درباره پروژه

مهلت ثبت‌نام در این چالش پایان یافت!

چالش نوآوری «ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی»

خزه، رسوبات زیستی یا بایوفولینگ‎ها تجمع ناخواسته میکروارگانیسم‎ها، گیاهان و جانوران دریایی بر روی سطوح غوطه‎ور در آب شناور است که زبری سطح بدنه شناورها را افزایش می‌دهند و مشکلاتی نظیر افزایش مقاومت اصطکاکی سطح، افزایش تعداد دفعات عملیات تعمیر کشتی در خشکی و نیز تخریب پوشش اعمال شده بر روی سطح کشتی را در پی دارند. تاکنون راهکارهای مختلفی به منظور رفع چالش تجمع بایوفولینگ در سطوح شناورها ارائه شده است، نظیر فناوری‌ پوشش‎های CDPs (سیستم‎های آزادسازی کنترل شده زیست‎کش‎ها)، پوشش‎های Tin free- SPC (کوپلیمرهای خود ساینده عاری از قلع) و پوشش‎های سیلیکونی رهاکننده خزه که در سال‌های اخیر توسعه یافته‌اند. هرچند همچنان پژوهش‎های فراوانی در جهت تولید پوشش‎های دریایی با کارایی بالاتر و سازگار با محیط زیست صورت می‌گیرد که محصولات ضد خزه و رسوب و نیز رهاکننده‌های خزه یا رسوبات که اجرام دریایی صرفا با اعمال نیروی مکانیکی یا هیدرودینامیکی از روی سطح زودوده می‎شوند، از آن جمله‌اند.

در این راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بنا به درخواست شرکت تولیدی و صنعتی «گوهرفام»، به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر کشور در زمینه تولید رنگ و پوشش‌ها، به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت «ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی» است. کلیه علاقمندان می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از تسهیلات حمایتی 50 میلیون ریالی شامل کمک‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی در مرحله اول و جایزه نقدی 300 میلیون ریالی ویژه برنده نهایی چالش بهره‌مند شوند که نیمی از آن توسط ستاد توسعه فناوری نانو و نیمی دیگر در صورت توافق همکاری با شرکت گوهرفام از سوی آن شرکت پرداخت می‌شود. برندگان مرحله دوم چالش همچنین فرصت همکاری برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن تا مرحله تولید انبوه با شرکت گوهرفام را خواهند داشت.

اگر ایده‌ای در ذهن دارید همین حالا دست به کار شوید …

موضوعات محوری و ملاحظات

1- روش انتخابی باید تکرارپذیر، مقیاس‌پذیر و از نظر قیمت تمام شده از قابلیت صنعتی شدن (تولید انبوه) برخوردار باشد.

2- ماده یا مواد اولیه مورد استفاده و همچین فرایند ساخت و اعمال پوشش روی سطح نباید سمی بوده یا برای انسان/محیط زیست مخاطره جدی در بر داشته باشد.

3- ارزان بودن و سهولت دسترسي و تأمين مواد اوليه مصرفي و فرآيند توليد، از معيارهاي اصلي اين چالش است.

4- روش انتخابی باید از نظر قیمت تمام شده از قابلیت صنعتی شدن (تولید انبوه) برخوردار باشد.

5- در شرایط عملیاتی پایداری و ماندگار مناسبی دستکم به مدت 2 سال داشته باشد.

6- دارای عملکردی مطلوب در خواص ضدخزه یا رهاکننده خزه باشد.

7- پوشش تولیدی باید از چسبندگی مناسبی برخوردار باشد.

8- در برابر خراش و خوردگی مقاوم باشد.

این چالش به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو جهت «ساخت پوشش ضدخزه یا رهاکننده خزه مورد استفاده در صنعت دریایی» است که مانع از تجمع خزه، جلبک‌ها و بایوفولینگها در سطوح غوطه‎ور در آب شناورها شود و دارای کارایی بالا، طول عمر مناسب، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست باشد.

زمان‌بندی مراحل

آبان 98

داوری نهایی و اعلام طرح برتر

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

تابستان 98

ساخت نمونه اولیه و تکمیل مستندات

برگزیدگان مرحله نخست، سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند.

خرداد‌ 98

ارزیابی طرح‌ها و داوری مرحله اول

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد.

اردیبهشت 98

ثبت‌نام در سایت و ارسال طرح

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا 24 اردیبهشت‌ماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

جوایز

مرحله دوم

300 میلیون ریال

به طرح برتر نهایی که از سوی داوران انتخاب خواهد شد، تعلق می گیرد. همچنین فرصت همکاری برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آن طرح تا مرحله تولید انبوه با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو  و شرکت تولیدی و صنعتی گوهرفام میسر خواهد بود.

مرحله اول

50 میلیون ریال

به طرح‌های برگزیده مرحله اول کمک‌هزینه نقدی و اعتبار شبکه آزمایشگاهی جهت تکمیل مستندات آزمایشگاهی
(به صورت گام به گام با پیشبرد طرح خود)
تعلق می‌گیرد.

حامیان این چالش

.

.

اخبار مرتبط

Hello world 8 می, 2022 مدیرکل سایت

Welcome to wiki This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}
پردازش تصویر 23 فوریه, 2021 مدیرکل سایت

چالش نوآوری ده‌هزاردلاری شرکت فوکس واگن: طرح‌های تجاری آینده صنعت خودرو!
چالش نوآوری ده‌هزاردلاری شرکت فوکس واگن: طرح‌های تجاری آینده صنعت خودرو! 2 فوریه, 2021 مدیرکل سایت

صنعت خودرو با پیشرفت فناوری‌ها، روندهای برهم‌زننده و تغییر سریع نیازهای مشتری با [...]

تدوین اطلس توانمندی‌ها در حوزه هوش مصنوعی
تدوین اطلس توانمندی‌ها در حوزه هوش مصنوعی 6 دسامبر, 2020 مدیرکل سایت

هدف از انتشار این فراخوان، شناسایی، دسته‌بندی، ایجاد بانک اطلاعاتی و نهایتاً [...]