کلید واژه را وارد کنید

چالش طراحی و ساخت نانوحسگرهای تشخیص مستمر گلوکوز خون

چالش طراحی و ساخت نانوحسگرهای تشخیص مستمر گلوکوز خون

درچالش های بسته
portfolio
نام سرمایه گذار:
تاریخ انتشار :
1 January, 1970
مکان:
مقدار:
معماری:
درباره پروژه

مهلت ثبت‌نام در چالش پایان یافت!

چالش فناوری طراحی و ساخت نانوحسگرهای تشخیص مستمر گلوکوز خون (برون تنی)

دیابت یا بیماری قند، اختلالی متابولیکی در بدن است که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، 422 میلیون بزرگسال در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. در کشور ما نیز بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 5 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و 9 میلیون نفر نیز در معرض ابتلا به آن قرار دارند. با توجه به افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی، عروقی، کلیوی و سایر عوارض مشابه در این بیماران، غربالگری و تشخیص زودرس دیابت در افراد با ریسک بالا از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو تاکنون انواع مختلفی از دستگاه‌های پرتابل اندازه‌گیری گلوکوز توسط شرکت‌های مختلف طراحی و ساخته شده و به مرحله تجاری رسیده است.

شاید جدیدترین فناوری تجاری‌‌شده اندازه‌گیری گلوکوز خون را بتوان «سامانه‌ مستمر تشخیص گلوکوز خون» دانست. این دسته از حسگرهای الکتروشیمیایی گلوکوز را، که به طور مستمر میزان گلوکوز خون را اندازه‌گیری می‌کند، می‌توان در 2 گروه حسگرهای تماسی و حسگر‌های کاشت در بدن دسته‌بندی نمود. در مهمترین نوع نانوحسگرهای الکتروشیمیایی پوششی تماسی تجاری‌شده، یک سوزن بسیار باریک وارد بدن می‌شود و به طور مداوم میزان گلوکوز مایع میان‌بافتی را اندازه‌گیری و گزارش می‌کند.

ما در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال ساخت «نانوحسگر زیستی الکتروشیمیایی مستمر تماسی اندازه‌گیری گلوکوز خون به صورت برون‌تنی» هستیم. شرکت‌های خلاق و نوآور، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، و سایر پژوهشگران و فناوران از داخل و خارج کشور می‌توانند به طور رایگان در این چالش شرکت کنند و از گرنت تحقیقاتی 20 میلیون تومانی و جایزه نقدی 25 میلیون تومانی و سایر حمایتهای ستاد و تسهیلات تجاری‌سازی برای برنده نهایی چالش بهر‌ه‌مند شوند.

طراحی و ساخت نانوحسگرهای تشخیص مستمر گلوکوز خون

شرح مساله و ملاحظات

معیارهای ارزیابی این چالش در مراحل اول و دوم به شرح زیر است:
1. طرح پیشنهادی: معیارهای ارزیابی طرح‌ها عبارتند از تطابق ایده پیشنهادی با موضوع چالش، امکان‌سنجی اجرا و بررسی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ارایه‌دهنده طرح، اصول فرآیند ساخت، مقیاس‌پذیری و تکرارپذیری فرآیند ساخت، توجیه اقتصادی، تطابق با امکانات کشور از لحاظ تامین مواد اولیه و فرایند ساخت، و امکان تهیه و ارائه نمونه
آزمایشگاهی در بازه زمانی چالش.
2. ساخت نمونه اولیه (پروتوتایپ): در پایان این مرحله لازم است شرکت‌کنندگان نتایج کمی عملکرد تشخیصی حسگر خود را به صورت تکرارپذیر ارایه نمایند. حسگر طراحی شده شامل 2 بخش کاملا مستقل (بخش تشخیص زیستی و بخش پردازش و نمایش سیگنال‌های زیستی) خواهد بود. معیارهای ارزیابی این مرحله عبارتند از:
* جنس و شکل حسگر زیستی: حسگر زیستی باید مشابه نمونه‌های تجاری باشد. (قطر سوزن وارد شونده به پوست حداکثر 1 میلیمتر، پایداری اتصال کاتالیست زیستی روی پوست حداقل 5 روز، و پایداری لایه کاتالیستی آنزیمی روی سوزن واردشونده حداقل 5 روز باشد)

* سامانه الکترونیکی با استفاده از ماژول‌های IEEE 802.15.4 در بستر بی‌سیم با مصرف پایین، در بستر IEEE 802.11 با رعایت ملاحظات امواج تداخلی و در نظرگرفتن الگوریتم ارسال بسته داده مناسب
* میزان حساسیت: حسگر زیستی می‌بایست میزان گلوکوز در محیط آزمایشگاهی را 96 بار طی 24 ساعت (هر 20 دقیقه یک بار) با دقت و صحت قابل قبول گزارش نماید. غلظت گلوکوز در این مرحله 5 میلی‌مولار می‌باشد.
* تکرارپذیری: نتیجه آزمایش برای یک نمونه غلظتی مشخص لازم است حداقل 3 بار تکرار شود.
* توجیه اقتصادی (قیمت تمام‌شده)

چالش طراحی و ساخت نانوحسگرهای تشخیص مستمر گلوکوز خون
طراحی و ساخت نانوحسگرهای تشخیص مستمر گلوکوز خون

مساله محوری این چالش، «طراحی و ساخت حسگر مستمر تشخیص گلوکوز خون به صورت برون‌تنی» است. نانوحسگرهای ارایه‌شده در این چالش باید امکان به‌کارگیری عملیاتی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و استفاده مستقیم توسط مصرف‌کننده را داشته باشند. همچنین نانوحسگر زیستی باید به‌گونه‌ای طراحی و آماده شود که بتواند دست کم یک هفته به پوست متصل بوده و به طور مستمر میزان گلوکوز خون را گزارش نماید.

طراحی و ساخت الکترودهای خشک با قابلیت استفاده در ثبت سیگنال‌های مغزی

زمان‌بندی مراحل

تیرماه 97

ارزیابی نهایی

در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد و برنده نهایی معرفی می‌گردد.

تیرماه 97

ساخت نمونه اولیه

برگزیدگان مرحله نخست، پنج ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود ارائه نمایند.

دی ماه 96

ارزیابی طرح‌ها

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) به مرحله دوم (ساخت نمونه آزمایشگاهی) راه خواهند یافت.

23 آذر 96

طراحی مفهومی

در این مرحله، شرکت‌کنندگان می‌بایست حداکثر تا 23 آذرماه، طرح مفهومی خود را در چارچوبی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، مدون و سپس از طریق سامانه به صورت آنلاین ثبت نمایند.

جوایز

مرحله دوم

ساخت نمونه آزمایشگاهی

250 میلیون ریال جایزه نقدی

در پایان این مرحله، نمونه‌های آزمایشگاهی توسط هیات داوران ارزیابی خواهد شد. طرح یا طرح‌های برگزیده چالش علاوه بر دریافت جوایزی نقدی به ارزش مجموعا 250 میلیون ریال، تسهیلات حمایتی نیز به منظور تجاری‌سازی و توسعه نمونه آزمایشگاهی خود دریافت خواهند نمود.

مرحله اول

طرح مفهومی

200میلیون‌ریال تسهیلات‌آزمایشگاهی

برگزیدگان این مرحله 200 میلیون ریال تسهیلات برای تامین هزینه‌های مرحله بعد دریافت خواهند نمود که بخشی از این تسهیلات نقدی، و بخشی از آن نیز به صورت اعتباری به منظور استفاده از خدمات و امکانات شبکه آزمایشگاهی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعطا خواهد شد.

حامی این چالش

Hello world 8 می, 2022 مدیرکل سایت

Welcome to wiki This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}
پردازش تصویر 23 فوریه, 2021 مدیرکل سایت

چالش نوآوری ده‌هزاردلاری شرکت فوکس واگن: طرح‌های تجاری آینده صنعت خودرو!
چالش نوآوری ده‌هزاردلاری شرکت فوکس واگن: طرح‌های تجاری آینده صنعت خودرو! 2 فوریه, 2021 مدیرکل سایت

صنعت خودرو با پیشرفت فناوری‌ها، روندهای برهم‌زننده و تغییر سریع نیازهای مشتری با [...]

تدوین اطلس توانمندی‌ها در حوزه هوش مصنوعی
تدوین اطلس توانمندی‌ها در حوزه هوش مصنوعی 6 دسامبر, 2020 مدیرکل سایت

هدف از انتشار این فراخوان، شناسایی، دسته‌بندی، ایجاد بانک اطلاعاتی و نهایتاً [...]

اخبار مرتبط